Beslenme Danışmanlığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Maestheticare Danışmanlıkta ilk seansta diyetisyeniniz beslenme değerlendirme formunu doldurmanızı ve mevcut sağlık durumunuzla ilgili bilgileri alacaktır. Vücut analizinizi de yaparak tüm veriler doğrultusunda size uygun beslenme planını hazırlar.

Gelmeden iki saat öncesine kadar aç olmanız gerekmektedir. Son 6 ay içerisinde yapılmış olan kan tahlillerinizi ya da kullandığınız ilaç var ise yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

Sonraki görüşmelerin sıklığı kişiye özel olarak belirlenir. Haftada 1 seans görüşme uygun olmakla beraber gerektiği durumda 15 günde 1 kez ya da ayda 1 kez de olabilir.

1) Sağlıklı Kilo Verme Programı

Maestheticare Danışmanlıkta öncelikle neden kilo aldığınız araştırılır. Daha sonrasında kilo vermenizin önündeki bütün engeller tespit edilerek kaldırılır. Bundan önceki denemelerinizde başarı elde edememiş olabilirsiniz ancak Maestheticare Danışmanlık hayatınızda yeni bir sayfa açmanızı sağlayacak.

Başarıya ulaşmamızın sırrı sizleri daha sık görmemizi sağlayan haftalık seanslar, diyetisyeninizin size bir telefon uzakta olması ve en önemlisi hayatınızın bir parçası olmasıdır. Sosyal yaşantınızdan uzak kalmadan kendinizi mutlu hissedeceğiniz bir programda gerçek başarıya ulaşabilirsiniz. Önemli olan diyetisyeniniz ile iyi iletişim kurup ondan öğrendiklerinizi hayatınıza aktarabilme becerinizdir.

2) Sağlıklı Kilo Alma Programı

Sağlıklı kilo almada diyetisyene düşen görev kişinin kilo almama durumunun fizyolojik bir nedeni varsa bunların tespit ve tedavisinin yapılmasından sonra kişisel farklılıkları ve yaşam şeklini göz önüne alarak uygun bir beslenme tedavi planı oluşturmaktır. Öncelikle;

  • Kişinin sağlık durumu ve kilo hikâyesi alınır.
  • Ayrıntılı vücut analizi yapılarak vücut bileşimine bakılır.
  • Yapılan kan tahlil sonuçları bir tıp doktoru tarafından değerlendirildikten sonra sonuçlar diyetisyeniniz tarafından da incelenir.
  • Bu sonuçlar doğrultusunda sağlıklı kilo alımı için beslenme planı oluşturulur.
  • Haftalık görüşmeler ile kişinin ilerleyişi takip edilir.
  • Sağlıklı kilo alma programının hedefi kişinin yaşına ve boyuna uygun vücut ağırlığına gelebilmesi ve var olan sağlık sorunlarının ortadan kalkmasını sağlamaktır.

3) Salıklı Kilo Koruma Programı:

Bizlerle çıktığınız beslenme yolculuğunda en önemli ve belkide bu yolun en zorlu bölümü kilo kontrol aşamasıdır. Koruma aşamasında yaşınıza bağlı olarak vücut ağırlığınızın artmaması veya azalmaması için çeşitli önlemler almanız gerekir. Bu önlemler size özeldir. Yaşam tarzınız, çevreniz ve zevklerinizle size tam uyum sağlayacak bir kilo koruma programına sahip olmazsanız çıktığınız yolda başarınız yarım kalır.

4)Çocukluk Dönemi Beslenme Danışmanlığı:

Çocuğun büyüme ve gelişmesinin yeterli ve yaşına uygun olabilmesi için doğru beslenmesi, fiziksel aktiviteyi günlük hayatına sokması gerekir. Çocuk beslenmesi yetişkin beslenmesinden çok farklıdır. Çocukluk çağında zayıflama diyeti uygulanması çok yanlıştır. Esas olan çocuğa sağlıklı beslenme eğitimini verebilmektir. Programda çocuğun gereksinimlerine uygun beslenme programı hazırlanır, çocuğa ve ailesine sağlıklı beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar açıklanır ve sağlıklı beslenme eğitimi verilir.

5) Hamilelikte Beslenme Ve Kilo Kontrolü:

Bebeğin anne karnında yeterli gelişimi için ve tabi ki annenin hayatının en önemli döneminde vücut depolarının yeterli seviyelere gelmesi için bu dönemi, kendi sağlığını da koruyarak geçirebilmesi adına anneye özel bir beslenme programına sahip olması gerekmektedir.

Maestheticare Danışmanlık olarak hamilelik dönemi beslenme programında amacımız; anne adayının ihtiyaçları ve yaşam koşulları göz önüne alınarak gebeliğin sağlıklı vücut ağırlığı ile son bulmasını sağlamaktır. Diyetisyeniniz bu yolda anne adaylarının en büyük destekçisi ve rehberi olacaktır.